reklama

Biznis môže byť odpoveďou na chudobu

Dnes je Medzinárodný deň boja proti chudobe. Chudobu však nedokážeme vymazať jednorazovým darom a na rozbitie začarovaného kruhu je potrebné niečo viac. V dnešné dni už poznáme spôsoby, ktoré fungujú.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

„Podnikanie je veľmi pekný mechanizmus na riešenie problémov, no my ho nikdy nepoužívame na tento účel. Využívame ho iba na to, aby sme zarábali peniaze. Uspokojujeme ním náš sebecký a nie kolektívny záujem,“ povedal pri jednej príležitosti profesor Muhammad Yunus, označovaný aj ako svetový bankár chudobných. Jeho životným cieľom je dokázať, že chudobní sú hodnoverní, za čo v roku 2006 získal Nobelovu cenu za mier.

Vo svete dnes žije okolo 800 miliónov ľudí pod medzinárodnou hranicou chudoby, čo predstavuje, že musia vyžiť s menej ako 1,90 medzinárodným dolárom na deň. Na Slovensku sa stretávame častejšie s chudobou, ktorú nedefinujeme na základe vyššie uvedeného kritéria ako extrémnu. Riziko chudoby podľa Indexu sociálneho rozvoja 2017 hrozí 16,3 % Slovákom, pričom sa toto percento oproti predošlému roku znížilo. Slovensko sa v životnej úrovni zlepšuje, mnohé oblasti však zostávajú pozadu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Sociálne podnikanie môže byť odpoveďou na rôzne spoločenské problémy, či sa jedná o zdravotnú starostlivosť, dostupné bývanie, finančné služby pre chudobných, výživu pre podvyživené deti, zavádzanie obnoviteľných zdrojov energie a podobne. Cieľom sociálneho podnikania je použiť investované peniaze pre spoločenské dobro.

Na Slovensku môžeme sledovať rozvoj sociálneho podnikania v jeho rôznych formách, od sympatických „grassroots“ projektov, vychádzajúcich zdola od ľudí, po legislatívne zmeny riadené našou vládou a možnosťou pozitívne ovplyvniť množstvo ľudských životov. K myšlienke sociálneho podnikania sa pripája aj naše občianske združenie sobi projektom pre znevýhodnených ľudí na Slovensku pod značkou sobi.eco, ktorou prepája tému sociálneho podnikania s ekológiou a osvetou o udržateľných riešeniach súčasnosti.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nepotrebný materiál nemusí skončiť na skládkach či v spaľovniach, ale môže naďalej slúžiť. Rozhodli sme sa využiť nepotrebné šatstvo a plasty a premeniť ich na užitočné produkty ako obaly na notebooky a obaly na fľaše. Tieto recyklované produkty budeme vyrábať v chránených dielňach a dielňach pre sociálne znevýhodnených ľudí na Slovensku.

Filozofia profesora Yunusa je jednoduchá: začať s niečím malým a nebáť sa zlyhania. My v sobi.eco nasledujeme túto filozofiu a veríme, že našou činnosťou budeme môcť dlhodobo pomáhať zdravotne a sociálne znevýhodneným ľuďom na Slovensku. Sme radi, že podobné iniciatívy stretávame čím ďalej tým častejšie aj v našej krajine.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Náš projekt nájdete aktuálne na platforme StartLab TU, kde za podporu vybavenia dielní a spustenia výroby môžete získať jeden z úplne prvých eko-sociálnych produktov sobi.eco

Tomáš Horváth

zakladateľ sociálneho podnikania pod značkou sobi.eco a absolvent programu Yunus&Youth, zameraného na rozvoj podnikateľských zručností sociálnych inovátorov

sobi.eco OZ

sobi.eco OZ

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

sobi.eco je značka občianskeho združenia sobi. Snažíme sa ňou prinášať eko-sociálne riešenia, pracujeme s odpadovými materiálmi, vraciame ich späť do výrobného cyklu a zapájame do procesu výroby ľudí zo znevýhodnených skupín. Prostredníctvom ekologických výrobkov vyrobených v chránených dielňach a dielňach pre sociálne znevýhodnených ľudí sa zameriavame na zvyšovanie povedomia o zodpovednej výrobe a spotrebe a našej planéte, ktorá má len obmedzené zdroje. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu